Боловсруулсан: П.Пүрэвсүрэн
Сэдэв: Мастер слайд бэлтгэх
Хамрах
хүрээ: ЕБС-ийн 8-р анги
Зорилго: Танилцуулгыг бүрэн хөгжүүлэхийн тулд мастер
хуудсанд өөрийн хэрэгцээнд тулгуурлан тохиргоо хийж сурна.
Зорилт:
- Танилцуулга бэлтгэхэд цаг хугацаа хэмнэнэ.
- Олон дахин ашиглах, өнгө үзэмжийг тухайн танилцуулгын
агуулгад нийцүүлэн тохируулах чадвартай болно.
Агуулга:
Мэдлэг /судлагдахуун/
|
Чадвар /ур ухаан/
|
Танилцуулга боловсруулах MS
PowerPoint программын нэгэн хэсэг болох мастер слайдыг өөрийн хэрэгцээнд тохируулан
бэлтгэнэ.
|
Танилцуулга боловсруулах MS
PowerPoint программ дээр мастер слайдыг үүсгэн хуудас нь илтгэлд тохируулга хийх,
нэмэлт мэдээлэл оруулах, огноо, хугацаа, слайдын дугаар нэмж сурна.
|
Хичээл
заах арга зүй: Багш сурагчдад шинэ мэдлэгийг түгээх
ба сурагчид багшийн зааж буй хичээлийг анхааралтай сурж бататгах хэсгийг бие
даан гүйцэтгэх, харилцан ярилцна. Сурагчид ангийн танилцуулга хийнэ.
Өмнө судалсан
|
Одоо судалж буй
|
Цаашид судлах
|
Танилцуулгын загвар бүтээх
|
Мастер слайд бэлтгэх
|
Хүснэгтэн мэдээлэл боловсруулах технологи
|
Хэрэглэгдэхүүн:
Багшийн хэрэглэгдэхүүн
|
Сурагчийн хэрэглэгдэхүүн
|
8-р ангийн мэдээллийн технологийн сурах бичиг
Компьютер
Самбар
Шохой
Үзүүлэн
ТӨМ
|
Сурах бичиг хуудас 51-54
Бал
Дэвтэр
Компьютер
|
№
|
Хичээлийн үе шат хугацаа
|
Сурагчийн сурч танин мэдэх ү.а-ны задаргаа
|
Багшийн СХҮА-ны задаргаа
|
1
|
Зохион байгуулах үе шат ( 1 минут )
|
- Багштай мэндлэх
|
- Сурагчидтай
мэндлэх
|
2
|
Сурагчдын өмнөх мэдлэгийг сэргээн санах үе шат
( 3 минут )
|
- PowerPoint программ дээр танилцуулга хийдэг.
-
|
- Танилцуулгыг ямар программ дээр
хийдэг вэ?
- Бид нар PowerPoint программ дээр ямар үйлдлүүлийг хийж сурсан бэ?
|
3
|
Шинэ мэдлэг олгох үе шат
( 33 минут )
|
- Багшийн хийж буй үйлдлийг хоцролгүй
зэрэгцэж хамт хийж явна.
- Багшаас ойлгомжгүй болон хоцорсон
зүйлийг асууна.
- Үлдсэн өдрийн хичээлийн хуваарийг
холболт хийж дуусгана.
|
- Бүгдээрээ PowerPoint программаа нээгээрэй.Бид өнөөдөр PowerPoint программ дээо мастер слайд үүсгэж сурна.Үзүүлэн
1-ийг үзүүлнэ.
- Slide master-ыг идэвхижүүлэн сонгоно. Зүүн талын
буланд байрлах мастер слайдын засвар хийх хэсгийн хулганын зүүн талын
товчлуур дарж тохиргоо засвар хийнэ. Сонгож авсан слайпыг тал хэсэг болгон
багасган баруун талруу байрлуулна.
Зүүн талын
хэсэгт
[Insert] -> [Shapes] ->
Дүрсийг сонгон идэвхижүүлэн доошоо цуюуулан 5 ширхэгийг байрлуулна. Доош
цувуулан тависан дүрсэн дотор ажлын таван гарагийн нэрийг бичнэ.
Мастер слайдын загварыг хийж дуусаад [Slide
Master]-> [Close] командаар хуудас хаагдаж, танилцуулгын үндсэн слайд
бүхий ажлын хуудас руу шилжинэ.
Үндсэн слайдаас шинэ хуудас үүсгэх New
slaid –ыг сонгон
орход бидний хийсэн master slide-ийн загвар байж байхх бөгөөд түүнийг
сонгон 5 slide үүсгэнэ.
Үүсгэсэн 5 хуудсандаа 5 өдрийн хичээлийн хуваарийг бичнэ.
- Зүүн талд байрлах 5 гарагийн нэрэн
дээр дархад тухайн өдрийн хичээлийн хуваарь харагдаж байхаар тухайн хуудасруу
шилжих холбоос хийе.
Мастер
хуудасруу орно. [View] -> [Master Views] -> [Slide
Master]
1-р слайдруу
орж Даваа гэсэн хэсгийг сонгон [Insert]
-> [Hyperlink] командаар нээгдэх Insert
Hyperlink харилцах
цонхны Link to талбараас Place in This Document хэсэг рүү орж, баруун талын Slide Titles жагсаалтаас “Даваа гараг”-ыг сонгоход Slide Preview талбарт Даваа гараг слайд гарч ирнэ. OK товч дарна.
- Үлдсэн өдрийн хичээлийн хуваарийг
холболт хийж холбо.
|
5
|
Дүгнэлт
( 2 минут )
|
- MS PowerPoint программ нь үндсэн слайд ба гарчиг слайд гэх
слайдаас бүрддэг ба үндсэн слайдын загварыг өөрчлөн мастер слайдыг бэлтгэдэг.
|
Өнөөдрийн хичээлээс өөрийн ойлгосон зүйлийг 2 өгүүлбэрээр илэрхийл.
|
6
|
Гэрийн даалгавар
( 1 минут )
|
Гэрийн даалгаврыг дэвтэртээ бичиж, тэмдэглэж авна.
|
Агаарын бохирдол ба эрүүл мэнд сэдвээр мастер слайд бэлтгэн
танилцуулга бэлтгэж ирээрэй.
|
Үзүүлэн 1
[View] -> [Master Views] -> [Slide Master]
|
[Insert]
-> [Shapes] ->
Үзүүлэн 2:
Холбоос хийх- master
slide-ийг нээгээд үүсгэсэн master
slide-ны үүсгэсэн 5 гарагийн нэрнээс эхний нэрийг
идэвхижүүлэн [Insert]->[Hyperlink]->Place in This Document->Slide
titles жагсаалтаас холбох хэсгийг сонгон OK товчийг дарна.
No comments:
Post a Comment